Asset Publisher Asset Publisher

Zielony Punkt Kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny ( ZPK ) jest nową formą pożytecznego i ciekawego spędzania czasu na łonie natury. To zaproszenie do lasu przez leśników, którzy w swojej pracy stale korzystają z map.

Zielony Punkt Kontrolny to nazwa projektu, który umożliwia uprawianie kwalifikowanych form orientacji w terenie. W lasach Nadleśnictwa Zdroje zamontowaliśmy na stałe kilkadziesiąt drewnianych słupków (tzw. zielonych punktów kontrolnych) wyposażonych w unikalny numer i perforator służący do potwierdzania obecności na punkcie. W oparciu o powstałą bazę punktów stworzyliśmy dla Ciebie dokładne mapy obszaru objętego projektem i trasy łączące punkty kontrolne, które umożliwiają sprawdzenie Twoich umiejętności orientowania się w terenie.

Sprawdź się!
Spróbuj z mapą w ręku przebyć wyznaczone przez nas trasy lub w oparciu o nasze punkty stwórz swoją indywidualną ścieżkę wędrówki. Nie musisz obawiać się tego wyzwania, mapy które dla Ciebie stworzyliśmy są bardzo dokładnym odwzorowaniem terenu, nasze lasy nie stanowią dla Ciebie tajemnicy. Trasy możesz pokonać pieszo, na rowerze lub przy sprzyjających warunkach zimowych na nartach biegowych.

Kilka wskazówek dotyczących korzystania z projektu:

  1. Korzystanie z projektu jest bezpłatne.
  2. Do Twojej dyspozycji oddajemy cztery mapy. Każda z map stworzona jest dla konkretnego punktu startowego. Zaprojektowaliśmy trzynaście tras o różnym stopniu trudności, ale na podstawie mapy wszystkich punktów kontrolnych ustawionych w terenie możesz również zaprojektować swoją indywidualną ścieżkę wędrówki.
  3. Mapy w formacie *.jpg można pobrać ze strony Nadleśnictwa Zdroje wchodząc w zakładkę TURYSTYKA. Wydrukowane mapy można otrzymać w siedzibie Nadleśnictwa Zdroje lub w punkcie informacji turystycznej miasta Duszniki Zdrój.
  4. Mapa wydrukowana w formacie A4 ma zawsze określoną skalę. Jeśli jest to skala 1:10 000, to znaczy, że 1 centymetr na mapie odpowiada 100 metrom w terenie.
  5. Każdy punkt kontrolny jest zaopatrzony w perforator. To unikalny dziurkacz do papieru służący do potwierdzania obecności na punkcie kontrolnym. Wydrukuj gotową kartę do potwierdzania obecności na punkcie lub zrób taką kartę samodzielnie.
  6. Na mapie północ zaznaczona jest pionową strzałką. Zanim zaczniesz wędrówkę zorientuj mapę, czyli ustaw ją tak, aby północ na mapie odpowiadała północy rzeczywistej. Cienie padające w południe na ziemię zawsze są skierowane w kierunku północy, a porosty rosną zwykle od strony północnej pni drzew.
  7. Mapa do orientacji jest kolorowa i każdy kolor ma znaczenie. Zwróć uwagę na to, że teren rezerwatu przyrody „Torfowisko pod Zieleńcem" zaznaczono na niebiesko - to bagno – teren niebezpieczny! Przez rezerwat możesz przejść tylko wyznaczonym szlakiem turystycznym! Kolorem brązowym zaznaczono warstwice, które odtwarzają ukształtowanie terenu, zaś kolorem żółtym, białym i zielonym wyróżniono rodzaje pokrycia terenu. Kolorem szarym zaznaczono budynki.
  8. Dobrze zastanów się, czy wybór najkrótszej drogi będzie najlepszym rozwiązaniem. Gdy jedziesz na rowerze lub poruszasz się na  nartach, to większe znaczenie niż długość ma dla Ciebie jakość wybranych dróg. Drogi oznaczone na mapie linią ciągłą, to te najlepszej jakości, oznaczone linią przerywaną są trochę trudniejsze do przejechania, zaznaczone linia kropkowaną mogą okazać się na rowerze lub na nartach nie do pokonania.
  9. Poruszanie się po terenie powinieneś ograniczyć do zaznaczonych na mapie ścieżek i dróg.
  10. Punkty kontrolne na mapie zaznaczone są kółkiem, dokładną ich lokalizację wskazuje środek okręgu.
  11. Podczas korzystania z projektu szanuj przyrodę!
  12. Ciesz się dostępnością Lasów Państwowych, obcowaniem z przyrodą i odnajdywaniem punktów kontrolnych. Baw się dobrze!